Baňkování

Baňkování

Baňkování (vakuoterapie) je jedinečná účinná masážní a léčebná technika, při které dochází k velmi intenzivnímu prokrvení masírované části. Původ baňkování je připisován starověké Číně. Prostřednictvím baněk lze zmírnit či odstranit celulitidu, bolesti zad a kloubů, osvědčily se i při léčbě migrény, cukrovky, vysokého krevního tlaku, zažívacích problémů, dny, potížích se žlučníkem a bolestí provázejících menstruační cyklus atd.

Baňkování neboli vakuoterapie je vhodnou doplňkovou metodou klasických masáží. Baňkování dokáže odstranit bolesti páteře a celého pohybového aparátu, ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů.

Vakuoterapie je metodou známou již od starověku. Používal ji již římský lékař Galenus v roce 120 n.l., ve středověku byla tato metoda používána v celém tehdejším světě.
Jak se baňkování provádí?

Pomocníkem při baňkování jsou koule ze skla, v nichž se vytvoří podtlak. Díky podtlaku se baňka přisaje a vtáhne kůži dovnitř, kůže potom zčervená - to je dáno silnějším prokrvením.
Působením tohoto podtlaku se odsávají z těla škodlivé látky. Baňky se nechají přiloženy po určitou dobu nebo se posouvají po příslušných částech těla.
Nemůže mi baňkování ublížit?

Po aplikaci baněk (zvláště při aplikacích, kdy se baňky nechají stát) mohou zůstat modřiny (hematomy), které se po několika dnech beze zbytku odhojí a zmizí.
Čeho lze baňkováním docílit

Málokterá metoda docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva.
Použití baněk je však různorodé. Lze je kombinovat s masáží, prohřívacími zábaly. Lze je přikládat nad akupresurní body a tím pracovat s energií meridián, vynikajících účinků je také dosaženo při aplikaci baněk (třeba na postižený kloub) z důvodu otoku.

Kontraindikace pro použití baněk

    Akutní trombózy a tromboflebitidy, rozsáhlé varixy, rozsáhlé gangrény, anuerysma (vždy však pouze v místě výskytu těchto nemocí)